Większość z nas kojarzy drożdże z pysznymi słodkimi wypiekami lub ciastem na pizzę. Tymczasem okazuje się, że drożdże mają zastosowanie również w pielęgnacji włosów. I naprawdę nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ zawierają one wiele składników odżywczych, które mają dobroczynny wpływ zarówno na nasze włosy jak i skórę. Chodzi tutaj chociażby o witaminy z grupy B, witaminę E, a także: potas, żelazo, mangan, jog, wapń, sód, magnez, chrom, cynk oraz fosfor.
A to jeszcze nie wszystko! Naprawdę warto stosować drożdże na włosy, ponieważ zawierają one znaczne ilości biotyny, która również świetnie wpływa na włosy i skórę. Jeśli Twoje włosy są łamliwe lub zaczęły wypadać, może okazać się, że cierpisz na jej niedobory.
Warto zaznaczyć, że biotyna jest składnikiem wielu suplementów i kosmetyków do włosów. Chodzi o preparaty, których stosowanie ma docelowo poprawić wygląd cery, wzmocnić włosy i paznokcie. Jeśli Twoja dieta zawiera zbyt mało biotyny, organizm na pewno da Ci o tym znać. Niedobory biotyny prowadzą do chorób dermatologicznych, a także wzmożonego wypadania włosów. Za zastosowaniem drożdży w pielęgnacji włosów przemawia jeszcze jeden argument - zawierają one nie tylko wymienione witaminy i minerały, ale także kwas pantotenowy, który wzmacnia układ immunologiczny.
Wiele pań stosuje drożdże na porost włosów. Przekonaj się sama, że taka kuracja to świetny sposób na bujną fryzurę! Głównym budulcem włosów jest keratyna, do której syntezy niezbędna jest witamina B. Warto zaznaczyć, że keratyna pełni funkcje ochronne - chroni doskonale przed wodą morską, silnym promieniowaniem słonecznym, wilgocią, niską temperaturą. Jeśli jednak w naszej diecie jest zbyt mało witaminy B, synteza keratyny nie zachodzi prawidłowo. Efektem jest kiepski stan zarówno włosów jak i paznokci. Z pomocą przyjdą Ci drożdże. To nie przypadek, że drożdże na porost włosów są tak często stosowane. Nie dość, że przyczyniają się do bardziej intensywnego naturalnego wzrostu włosów, to jeszcze zatrzymują ich wypadanie, jeśli jest ono wynikiem osłabienia mieszków włosowych.
Zarówno picie drożdży jak i maseczki z drożdżami są świetnym wsparciem w walce z wypadaniem włosów. Drożdże wzmacniają mieszki włosowe i poprawiają ogólną kondycję włosów, do czego przyczynia się ich skład, obfitujący w witaminy i proteiny. Sama biotyna nawilża włosy, co zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Maseczka drożdżowa na włosy sprawdzi się w przypadku łupieżu oraz nadmiernego przetłuszczania się włosów - pamiętaj, że drożdże działają dobroczynnie również na skórę.
Jak przygotować drożdże do picia? Wystarczy, że rozpuścisz trochę drożdży w gorącej wodzie lub mleku, wystudzisz i wypijesz. Jeśli naturalny smak drożdży Ci nie odpowiada, możesz dodać cukru lub miodu. Niemniej jednak nie spodziewaj się oszałamiających doznań smakowych. Do charakterystycznego smaku i zapachu drożdży musisz się po prostu przyzwyczaić. Taki napój powinnaś pić konsekwentnie codziennie przez miesiąc, jeśli zależy Ci na efektach kuracji.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na drożdże do picia czy regularne stosowanie maseczek drożdżowych, pamiętaj, że efekty nie przyjdą od razu. Systematyczność i cierpliwość są bardzo ważne. Jak już wspomnieliśmy, kurację drożdżową na włosy warto stosować przez miesiąc. Po tym czasie, zauważysz pozytywne zmiany w kondycji oraz wyglądzie Twoich włosów. Po miesięcznej kuracji zrób przerwę, następnie możesz ją powtórzyć.
Jakie skutki uboczne może mieć regularne spożywanie drożdży? Jeśli przesadzisz z ilością drożdży, musisz liczyć się z wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych. Nie przekraczaj 50 g drożdży dziennie. Pamiętaj, że zawsze powinnaś rozpuszczać je w gorącej wodzie. Osoby, które cierpią na zaburzenia mikroflory przewodu pokarmowego np. kandydozę albo SIBO powinny unikać drożdży oraz produktów, które je zawierają. Pamiętaj też, że drożdże są wysokokaloryczne - mają ok. 300 kalorii na 100 g.
Jeśli ze względu na specyficzny smak nie potrafisz zmusić się do wypicia rozpuszczonych drożdży albo obawiasz się ewentualnych skutków ubocznych, dobrym rozwiązaniem dla Ciebie jest maseczka z drożdży na włosy. Podpowiemy Ci, jak przygotować domowe maseczki z drożdżami, które świetnie wpłyną na witalność Twoich włosów.
Maska z drożdży i żółtka
Składniki tej maski to:
Najpierw wymieszaj wodę i drożdże, później dodaj żółtko i olej łopianowy. Po połączeniu wszystkich składników możesz nałożyć maskę na włosy. Po około 15-20 minutach umyj włosy chłodną wodą.
Maska z drożdży i jogurtu
To zmiękczająca maska z drożdży na włosy, której przygotowanie jest bardzo proste. Musisz po prostu wymieszać dwie łyżeczki drożdży z łyżką pełnotłustego jogurtu naturalnego. Masz długie włosy? W takim razie przygotuj dwa razy więcej mieszanki. Maskę nałóż na włosy na 15 minut, później zmyj dokładnie ciepłą wodą.
Maska drożdżowa z miodem i jajkiem
To maseczka na włosy z drożdży, która od razu doda im blasku i miękkości. Wymieszaj dwie łyżeczki drożdży z łyżką miodu i surowym jajkiem. Następnie nałóż mieszankę na 15-20 minut na włosy. Po tym czasie umyj włosy chłodną wodą, możesz też użyć jakiegoś naturalnego szamponu do włosów. Pamiętaj, że w przypadku maseczek z jajkiem nie powinnaś używać ciepłej wody do ich zmywania, ponieważ wtedy jajko się zetnie.
Maska drożdżowa z miodem i musztardą
Składniki tej maski to:
Najpierw wymieszaj drożdże z wodą, później dodaj miód i musztardę. Mieszankę nałóż na włosy na 15-20 minut. Spłucz włosy ciepłą wodą.
Zobacz też: jak pozbyć się łupieżu?
Systematycznie stosowane maski bazujące na drożdżach mogą odmienić wygląd Twoich włosów. Pamiętaj jednak o kilku zasadach: