Łupież do dolegliwość, z którą każdy z nas borykał się pewnie przynajmniej raz. Nie dość, że pojawia się znienacka, to jeszcze zdarzają się jego nawroty po wyleczeniu. Jak pozbyć się łupieżu? Jeśli zdajesz sobie to pytanie, zachęcamy Cię do zapoznania się z resztą naszego artykułu. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas informacje pomogą Ci rozwiązać dokuczliwy problem swędzącej i łuszczącej się skóry głowy.
Pamiętajmy o tym, że łupież może mieć różne przyczyny. Niewłaściwa higiena, przesuszenie skóry (np. na skutek noszenia czapki). Zmiany alergiczne, zapalne albo hormonalne - to czynniki, które sprzyjają pojawieniu się łupieżu. Jak zwalczyć łupież? Okazuje się, że bardzo pomocne mogą być domowe sposoby.
Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się łupieżu, zachęcamy Cię do wypróbowania olejku z drzewa herbacianego. To specyfik, który od lat wykorzystywany jest w leczeniu rozmaitych schorzeń dermatologicznych. Olejek ten wykazuje silne działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne, stąd też może pomóc również w przypadku łupieżu. Jak wałczyć z łupieżem za pomocą olejku z drzewa herbacianego? Wcieraj go, najlepiej po wymieszaniu z oliwą z oliwek lub olejem kokosowym, w skórę głowy. Przy regularnym stosowaniu wkrótce zauważysz pierwsze efekty.
Pomocny może okazać się także aloes, który ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Żel aloesowy załagodzi objawy łupieżu, w tym także nieprzyjemny świąd. Do skutecznych domowych specyfików na łupież zalicza się ponadto ocet jabłkowy, który możesz dodać do szamponu lub zastosować jako płukankę. Ocet jabłkowy równoważy pH skóry.
A skoro mowa już o płukankach na włosy, wykorzystaj potencjał ziół! Płukanki z pokrzywy, tymianku, nagietka, rumianku oraz skrzypu polnego pomogą uporać się z łupieżem. Wymienione zioła możesz stosować zarówno osobno jak i mieszając je dowolnie ze sobą.
Podczas leczenia łupieżu możesz użyć aspiryny. Rozkrusz jedną lub dwie tabletki i dodaj je do szamponu. Kwas salicylowy to bardzo częsty składnik szamponów przeciwłupieżowych. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie sody oczyszczonej - nie dość, że działa ona w sposób delikatnie złuszczający, to jeszcze ma działanie przeciwgrzybiczne. Podobnie jak w przypadku aspiryny możesz po prostu dodać sodę do szamponu.
Nie zapominaj o zdrowej diecie. Twój sposób odżywiania ma bardzo duży wpływ na kondycję włosów. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie skóry od wewnątrz - pij zatem dużo wody każdego dnia. Postaraj się uzupełnić Twoją dietę o cenne kwasy tłuszczowe, które znajdują się m.in. w rybach i orzechach. Wskazane jest spożywanie naturalnych probiotyków, np. kiszonek.
Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się jak zwalczyć łupież u nastolatków czy u osób dorosłych, możesz jak najbardziej zastosować specjalne kosmetyki przeciwłupieżowe - wraz z domowymi sposobami przyniosą oczekiwany efekt. Zdecydowanie zachęcamy Cię do użycia profesjonalnych kosmetyków wykorzystywanych w salonach fryzjerskich - to preparaty, których skład bazuje na silnie skoncentrowanych naturalnych składnikach.
Możesz przetestować chociażby naturalny szampon. To kosmetyk, który nie powoduje podrażnień i reakcji alergicznych, w jego składzie nie znajdziesz SLS, SLES, MIT, parabenów, silikonów, ani sztucznych barwników. Szampon oczyszcza i łagodzi. Jego skuteczność bazuje na ekstraktach rozmarynu, tymianku, szałwii oraz łagodzącego fitokompleksu. Jak pozbyć się łupieżu z pomocą tego szamponu? Po prostu stosuj go regularnie! Wkrótce zauważysz efekt.
Obecnie dostępnych jest wiele innych szamponów przeciwłupieżowych, których skuteczność nie pozostawia nic do życzenia. Niezależnie od tego, który preparat ostatecznie wybierzesz, szukaj profesjonalnych kosmetyków fryzjerskich. Pomagają w walce z łupieżem i pielęgnują włosy oraz skórę głowy.
Przyda Ci się z pewnością dobry peeling do skóry głowy. To najlepszy sposób na dokładne usunięcie martwego naskórka. Za pomocą peelingu możesz przygotować skórę na działanie szamponu przeciwłupieżowego. Peeling należy nakładać na suchą skórę i spłukać po dokładnym wmasowaniu.
Łupież suchy, jak zwalczyć? Jeśli i Ty zadajesz sobie to pytanie, zachęcamy Cię do systematycznego używania kosmetyków przeciwłupieżowych i stosowania domowych specyfików. Warto jednak dodać jeszcze, czego absolutnie powinno sie unikać w trakcie kuracji przeciwłupieżowej.
Pamiętaj, że bardzo ważna jest odpowiednia technika mycia włosów. Nidy nie szoruj skóry zbyt mocno, bo to może pogorszyć jeszcze jej stan. Podrażnioną skórę myj letnią wodą, zdecydowanie unikaj gorącej. Podczas suszenia włosów konsekwentnie stosuj chłodny nawiew, który dobrze wpłynie zarówno na kondycję włosów jak i skóry. Jeśli użyjesz suszarki o dużej mocy, wysuszysz włosy szybko nawet przy użyciu chłodnego nawiewu.
Jeśli będziesz konsekwentnie stosowała profesjonalne kosmetyki przeciwłupieżowe, domowe sposoby i jednocześnie przestrzegała naszych zaleceń co do użycia i suszenia włosów, prawdopodobnie już wkrótce pożegnasz się z łupieżem. Gdyby jednak domowa kuracja nie przyniosła spodziewanych efektów, udaj się do specjalisty. Może się okazać, że niezbędne będzie leczenie farmakologiczne.