Szukasz odpowiedzi na pytanie: co zrobić, żeby włosy się nie puszyły? Zastanawiasz się jak je wygładzić i zdyscyplinować? Przeszkadza Ci wiecznie spuszona i nastroszona fryzura? Nie martw się, są sposoby by powstrzymać puszące się włosy. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i stylizacji, fryzura w końcu będzie pod Twoją kontrolą, a nie odwrotnie. Włosy staną się gładkie, miękkie i lśniące. Sprawdź jak to osiągnąć.
Dlaczego włosy się puszą? To przez to, że łuski na ich powierzchni rozchylają się. Dostaje się tam wilgoć, a włos odkształca się. Zmierzwione włosy zahaczają się jeden o drugi, co w efekcie daje efekt chaosu na głowie, czyli właśnie puszenia się włosów. Łuski rozchylają się gdy włosy są przesuszone lub zniszczone, np. po zabiegach fryzjerskich, ale także same z siebie, gdy z natury są wysokoporowate. Nie znaczy to jednak, że trzeba się z tą tendencją pogodzić. Jest wiele skutecznych metod na wygładzenie skłonnych do puszenia się włosów. Przyjrzyjmy się im.
Bardzo skuteczne w walce z puszeniem się włosów są profesjonalne kosmetyki wygładzające. Ich zadaniem jest nawilżenie włosa w jego głębokich warstwach, a także domknięcie łusek na powierzchni. Składniki aktywne działają tak, że powierzchnia włosa wygładza się i pięknie lśni. Jednocześnie włosy są nawilżone i wzmocnione dzięki składnikom nawilżającym w ich wnętrzu. Jeśli więc Twoje włosy się puszą, wybierz profesjonalne kosmetyki o zaawansowanych recepturach i bogatym składzie. Ich skuteczność potwierdzają profesjonaliści stosujący je w swoich salonach.
Szampon do włosów i odżywka wygładzająca włosy stosowane regularnie to podstawa. Raz lub dwa razy w tygodniu stosuj też maskę wygładzającą. Po myciu warto też stosować serm na końcówki, które dodatkowo wygładzi je i zabezpieczy. Taki zestaw sprawi, że włosy staną się o wiele gładsze i w miarę stosowania, coraz mniej skore do puszenia się. Staną się też zdrowsze i bardziej błyszczące. Nie zapomnij również o tym, by regularnie je podcinać, a po myciu spłukiwać chłodną wodą.
Obniżanie poziomu pH włosów, a więc zakwaszanie także działa wygładzająco na włosy poprzez zamknięcie rozchylonych łusek. Włosy warto zakwaszać szczególnie po farbowaniu, rozjaśnianiu i dekoloryzacji. Także poza zabiegami, od czasu do czasu można zakwasić włosy. Jednak każdy typ włosów ma inne upodobania jeśli chodzi o zmianę pH, nie wolno więc z nimi przesadzać. Zakwaszanie przeprowadzaj raz na kilka myć, nie częściej. Możesz do tego użyć specjalnych kosmetyków, albo użyć płukanek z octu, cytryny, czy nawet rabarbaru. Sprawdź na czym polega zakwaszanie włosów.
Jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji włosów odpowiednimi kosmetykami, świetnie sprawdza się ich olejowanie. W zależności od rodzaju włosów, można je wykonywać co kilka dni lub rzadziej. Oleje roślinne, takie jak olejek arganowy, olej kokosowy, czy wiele innych różnych olejów potrafią doskonale działać na włosy, nawilżając je i odżywiając, a także wygładzając. Tu sprawdzisz jaki olej do włosów wybrać.
Kolejna ważna kwestia, gdy włosy puszą się, to ich czesanie na sucho i na mokro po umyciu. Puszenie może potęgować się przez używanie niewłaściwej szczotki czy grzebienia. Sięgnij więc po szczotkę z naturalnym włosiem dzika lub ewentualnie z syntetycznymi zamiennikami włosia dobrej jakości. Dzięki właściwościom włosia, włosy będą łatwiejsze do ujarzmienia i o wiele gładsze. Dadzą się łatwo rozczesać, bez szarpania i ciągnięcia. Z włosiem polubi się na pewno również skóra głowy, która świetnie reaguje na przyjemny masaż taką szczotką.
A gdy już rozczeszesz włosy po umyciu, pora na suszenie. Jeśli preferujesz naturalne schnięcie, to dobrze ale pod warunkiem, że dasz włosom wyschnąć przed pójściem spać. Nigdy nie kładź się z mokrymi włosami, w przeciwnym razie nie miej im za złe puszenia i słabej formy. Gdy włosy są mokre, bardzo łatwo się łamią i niszczą. Suszenie gorącym powietrzem to również często popełniany błąd, który fatalnie odbija się na kondycji włosów. Jeśli więc suszyć, to chłodnym lub lekko ciepłym podmuchem i koniecznie z użyciem kosmetyku termoochronnego na włosy. Suszarka powinna też posiadać funkcję jonizacji, która dodatkowo redukuje puszenie się i elektryzowanie, a także działa wygładzająco na łuski.
Jednym z najpopularniejszych sposobów na powstrzymanie puszenia się włosów jest prostowanie pasm za sprawą gorących płytek prostownicy. Umieją one przywołać do porządku każde niesforne pasmo. Jednak codzienne prostowanie może zaszkodzić, jeśli jest niewłaściwie wykonywane. Pamiętaj więc, by prostować włosy w zupełności suche (chyba, że masz specjalną prostownicę odprowadzającą wilgoć). Koniecznie stosuj też kosmetyki termoochronne. Ważna jest też jakość sprzętu, technologia wykonania płytek oraz zastosowane w prostownicy funkcje chroniące włosy jak jonizacja, czy podczerwień. Świetnym sposobem prostowania puszących się włosów jest prostownica parowa, która wygładza i nawilża jednocześnie. Dzięki temu gwarantuje bezpieczną stylizację.
Masz włosy zniszczone i puszące się? Jeśli tak, to na pewno nie będzie im służyło codzienne prostowanie. Wyjściem mogą być zabiegi, które jednocześnie regenerują i prostują włosy, odżywiają je i wzmacniają. Polecanym zabiegiem tego rodzaju jest proteinowa nanoplastia Placenta Quinua, czyli prostowanie bez użycia prostownicy, za sprawą naturalnych protein. Sekretem jest wyciąg z komosy ryżowej będący źródłem białek odbudowujących włosy od środka. Włosy po takim zabiegu są wygładzone, mocne i błyszczące, nie puszą się. Wystarczy umyć włosy specjalnym szamponem, zaaplikować maskę i odżywkę, a następnie wysuszyć włosy. Po krótkim i prostym do wykonania zabiegu, włosy wyglądają jak po prostowaniu.
Regenerację i wygładzenie włosów możesz osiągnąć również zabiegami takimi jak Olaplex czy K18. Ich działanie polega na odbudowie zniszczonych wiązań we wnętrzu włosów, co przekłada się na ich gładkość i sprężystość.
Jeśli włosy są zdrowe, jednak puszą się od zawsze, doskonałym wyjściem będzie ich trwałe wyprostowanie chemiczne, np. keratynowe prostowanie włosów. Niekoniecznie z użyciem formaldehydu, bo na rynku jest teraz ogromny wybór preparatów, także tych naturalnych, organicznych. To między innymi taninoplastia, czy nanoplastia. Dzięki takim zabiegom, możesz cieszyć się wygładzonymi włosami bez puszenia przez długie miesiące.
Który z opisanych wyżej sposobów będzie najskuteczniejszy? To zależy od rodzaju włosów i stopnia ich puszenia się. Polecamy Ci rozpocząć od pielęgnacji kosmetykami wygładzającymi i ewentualnie uzupełnić ją o dodatkowe zabiegi. Pamiętaj też o tym, by podcinać włosy, właściwie je suszyć i czesać.