Swędząca skóra głowy potrafi bardzo dać się we znaki. Problem ten dotyczy wielu osób i może być wywołany rozmaitymi przyczynami. Często jest to łupież, alergie, czy też niewłaściwa pielęgnacja skóry i włosów. Swędzenie mogą też wywoływać schorzenia dermatologiczne, albo też nadmierna praca gruczołów łojowych. Jeśli poznasz przyczynę swędzenia skóry głowy, łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie. Bardzo często skutecznym sposobem jest odpowiednie dobranie kosmetyków do włosów takich jak szampon na swędzenie skóry głowy, który łagodzi i koi, likwidując problemy z łupieżem czy nadmiarem sebum. Dziś podpowiemy Ci jak poradzić sobie ze swędzącą skórą głowy.
Nie masz większych problemów ze skórą, ale głowa wciąż swędzi? Najczęstszym powodem są błędy w pielęgnacji, czyli źle dobrane kosmetyki, przede wszystkim szampony do włosów. Wiele z nas skupia się na tym, by mieć piękne i zdrowe włosy, ale zapomina o tym, jak ważne jest ich "podłoże", czyli właśnie skóra głowy. Jej równowaga i komfort ma ogromny wpływ na to jak wyglądają nasze włosy i jak szybko rosną. Nie służy jej na przykład niestaranne spłukiwanie kosmetyków jak szampon czy odżywka. Reaguje więc swędzeniem. Podobnie jak na niewłaściwie dobrane do jej potrzeb kosmetyki. Skóra daje nam znać, że nie pasują jej zawarte w szamponie, czy odżywce substancje. Najczęściej są to mocne detergenty lub chemiczne składniki, m. in. silikony, aromaty i barwniki. Bywa, że skóra głowy ich nie toleruje. Woli delikatną pielęgnację naturalnymi składnikami w kosmetykach. Dlatego w przypadku swędzącej skóry głowy, spróbuj odstawić kosmetyki, których używasz. Zamiast nich, wybierz łagodny szampon do wrażliwej skóry głowy, który delikatnie oczyści skórę, likwidując nieprzyjemne objawy. Wybierając kosmetyki, zwróć uwagę na te, które mają jak najwięcej składników naturalnych. Łagodne ekstrakty i wyciągi służą również i włosom, które dzięki nim wzmacniają się.
Swędzenie skóry głowy może być też reakcją alergiczną, np. na składniki kosmetyków jak szampon, odżywka, czy też farba do włosów. Co najczęściej uczula?
Jeśli któryś z powyższych uczula Cię, dokładnie czytaj składy kosmetyków upewniając się, że go nie zawierają. Dziś w sprzedaży bez trudu znajdziesz kosmetyki dla alergików, szampony i odżywki bez sztucznych dodatków, a także farby do włosów nie zawierające PPD. Szukaj ich wśród kosmetyków profesjonalnych w hurtowniach fryzjerskich.
Łupież to bardzo częsta przyczyna swędzącej skóry głowy. Jest to problem skórny wywoływany przez drożdżaki, między innymi typu malassezia. Łupież ciężko jest przeoczyć, bo jest zauważalny gołym okiem. Skóra głowy swędzi i złuszcza się, przez co jej drobinki widać we włosach i na ramionach. Jeszcze bardziej doskwierającą odmianą jest łupież tłusty, gdzie martwy naskórek łączy się z łojem i wytwarza coś na kształt łuski przylegającej do skóry. Kolejna, rzadsza odmiana to łupież pstry dający objaw w postaci plam na skalpie. Łupież i swędząca skóra głowy zwykle idą w parze. Skóra swędzi, a drapanie jej nasila problem łupieżu, przez co swąd jeszcze bardziej daje się we znaki. Co więc zrobić, aby przerwać to błędne koło? Koniecznością jest użycie dobrego szamponu przeciwłupieżowego. Ważna jest również regularność stosowania. Nie sięgaj jednak po pierwszy lepszy kosmetyk ze sklepu. Aby szampon był skuteczny, jego skład musi być specjalistyczny. Dlatego lepiej postawić od razu na profesjonalny szampon, zawierający składniki przeciwgrzybicze, jak siarczek selenu lub pirytonian cynku, a przy tym działające keratolitycznie, np. kwas salicylowy. Oprócz tego, dobry kosmetyk powinien zawierać też liczne składniki łagodzące i kojąco-nawilżające, których zadaniem będzie złagodzenie podrażnień i zniwelowanie nieprzyjemnego uczucia swędzenia. Profesjonalny szampon przeciwłupieżowy systematycznie stosowany pozwoli Ci więc zwalczyć łupież i swędzenie skóry głowy.
Nie tylko łupież lubi się ze swędzącą skórą głowy. Również i nadmierne przetłuszczanie często idzie w parze z nieprzyjemnym swędzeniem. Powodem jest nadprodukcja sebum czyli naturalnej substancji wytwarzanej przez skórę aby nawilżała i chroniła włosy. Jeśli jednak skóra produkuje go za dużo, powoduje to przyklapnięcie i strączkowanie włosów, które są obciążone warstwą tłuszczu. Co sprawia, że włosy mają tendencje do szybkiego przetłuszczania się? To często geny, hormony, ale również i zła pielęgnacja skóry głowy. Najczęstszym błędem jest używanie silnie działających kosmetyków, które z nazwy są do włosów przetłuszczających się, ale jedyne co robią to agresywnie czyszczą. Rezultat jest taki, że skóra pozbawiona naturalnej bariery ochronnej, jeszcze wytrwalej produkuje sebum. Aby tego uniknąć, zawsze sięgaj po dobrej jakości szampon do włosów przetłuszczających się, który ma profesjonalny, dobrze zbilansowany skład. Pozwoli on osiągnąć równowagę skórze głowy i unormować ilość wydzielanego przez gruczoły sebum.
Zobacz też: bad hair day - są na to sposoby!
Także choroby skóry głowy mogą być przyczyną jej swędzenia. To między innymi grzybica skóry głowy, przy której swędzi ona miejscowo, a nie w całości. Inną chorobą jest zapalenie mieszków włosowych. Objawy to swędzenie i wystąpienie krostek, a nawet i miejscowe łysienie. Kolejna przypadłość to łojotokowe zapalenie skóry, które jest zaostrzoną formą nadmiernego przetłuszczania i objawia się bardzo mocno wzmożoną produkcją sebum. Przy tym skóra mocno swędzi i piecze, jest czerwona i podrażniona, zaś włosy wypadają. Swędzenie powodować też może łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry, inne schorzenia dermatologiczne, ale nie tylko, bo również inne choroby. To między innymi choroby zakaźne – ospa i półpasiec, cukrzyca, problemy z tarczycą i hormonami, za szybka utrata wagi, jak również stres i psychiczne zaburzenia typu nerwica.
Jeśli masz podejrzenia, że i u Ciebie swędząca skóra głowy ma chorobowe podłoże, koniecznie zgłoś się do lekarza, który pomoże zdiagnozować problem i go rozwiązać. Nie czekaj aż swędzenie mocno przybierze na sile, bo im dłużej będzie trwać, tym trudniejsze będzie opanowanie sytuacji. Co więcej, włosy mogą zacząć wypadać. Czerwoną lampką jest nasilenie swędzenia na tyle, że przeszkadza w śnie. To sygnał, którego nie można lekceważyć.
Jeśli Twoim problemem jest swędzenie skóry głowy, pamiętaj, by nie stosować zbyt dużej ilości kosmetyków. Dobry szampon i odżywka (nakładana na włosy, nie na skórę) wystarczy. Nie myj też włosów zbyt często, ani nie przesadzaj z używaniem suszarki, lokówki, czy prostownicy. Wysoka temperatura może dodatkowo podrażnić skórę. Jeśli używasz urządzeń na gorąco, zadbaj o to, aby były wyposażone w funkcje ochronne. Pamiętaj, by w przypadku ostrej postaci swędzenia, skonsultować się z lekarzem specjalistą.