Rozjaśnianie włosów to bardzo popularny zabieg. Zastanawiałaś się kiedyś, jak je przeprowadzić oraz jak działa rozjaśniacz do włosów? Dobrze trafiłaś! W naszym artykule znajdziesz informacje na ten temat. Dowiesz się, czy rozjaśnianie w domu to dobry pomysł oraz czy rozjaśnianie niszczy włosy. Nasz artykuł na pewno pozwoli Ci podjąć decyzję, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie.
Jaka jest zasada działania rozjaśniacza do włosów? Rozjaśniacz stosuje się w celu usunięcia niechcianych barwników w strukturze włosa. Dotyczy to zarówno barwnika naturalnego, czyli melaniny, jak również sztucznych barwników, które zostały wprowadzone do struktury włosa w wyniku wcześniejszego farbowania (wtedy mówimy o dekoloryzacji). W trakcie rozjaśniania najpierw usuwane są ciemne pigmenty, dopiero po nich niszczone są pigmenty jasne. Aby pozbyć się niechcianych pigmentów nakłada się na włosy rozjaśniacz wymieszany z oksydantem. Tym sposobem możliwe jest rozjaśnienie włosów nawet o 8 tonów. Wydawało by się, że to bardzo proste. Jednak rozjaśnianie włosów w domu to zabieg, który wymaga przygotowania. W przeciwnym razie możesz zniszczyć włosy. Jak rozjaśnić włosy? Jak powinna zostać przygotowana kąpiel rozjaśniająca? W naszym wpisie odpowiemy na te pytania.
Rozjaśnianie włosów to proces, który przebiega stopniowo. Co to znaczy? Włosy pod wpływem rozjaśniacza zmieniają swój kolor najpierw na odcienie czerwonego, później pomarańczowego i żółtego, dopiero na końcu mogą osiągnąć kolor blond. Ten stopniowy przebieg rozjaśniania jest bardzo ważny. To, jak szybko uzyskasz pożądany odcień blondu, zależy od wielu czynników. Na to, w jaki sposób utlenia się melanina, czyli barwnik z włosów, wpływają następujące czynniki:
Aby uzyskać pożądany efekt rozjaśniania, musisz wziąć pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki. Jeśli nie czujesz się na siłach, nie eksperymentuj z rozjaśniaczem. Zamiast tego udaj się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego, w którym doświadczony fryzjer zajmie się Twoimi włosami.
Jeśli jednak zamierzasz samodzielnie rozjaśnić włosy w warunkach domowych, zapoznaj się dokładnie z informacjami w tym artykule. Podpowiemy Ci, jak powinnaś się przygotować do tego zabiegu, jakich produktów potrzebujesz itd. Uwaga! Rozjaśnianie włosów to zabieg dość obciążający dla włosów. Dla własnego dobra wybierz profesjonalny rozjaśniacz, który nie tylko będzie bardziej skuteczny, ale także i bezpieczniejszy.
Jak rozjaśnić włosy w domu? Przede wszystkim musisz się dobrze przygotować do tego dość inwazyjnego zabiegu. Zacznij co najmniej dwa tygodnie przed planowanym rozjaśnianiem - poświęć minimum dwa tygodnie na wzmacnianie, odżywianie włosów. To bardzo ważne! Pamiętaj, że samo rozjaśnianie jest bardzo obciążające dla ich kondycji. Ostatecznie zabieg ten dość mocno ingeruje w strukturę włosa. Dlatego musisz zadbać o to, aby Twoje włosy były zdrowe i silne, zanim potraktujesz je rozjaśniaczem. Wspomniany okres dwóch tygodni przygotowań dotyczy włosów w dobrej kondycji. Jeśli jednak masz włosy zniszczone, suche lub łamliwe, powinnaś poczekać z rozjaśnianiem, dopóki nie nabiorą sił. Może to zająć nawet kilka miesięcy, podczas których będziesz musiała je intensywnie odżywiać. Przygotowując się do rozjaśniania się włosów, powinnaś postawić na wysokiej jakości kosmetyki fryzjerskie. Podstawa to dobra maska do włosów - regularnie stosowany kosmetyk tego typu odżywi, wzmocni, nawilży Twoje włosy. Przyda się także wysokiej jakości olejek do włosów. Regularne nakładanie maski i olejowanie 1-2 razy w tygodniu sprawią, że Twoje włosy lepiej zniosą rozjaśnianie.
Zanim zaczniesz rozjaśniać włosy, powinnaś przygotować wszystkie potrzebne preparaty. My zdecydowanie zachęcamy Cię do sięgnięcia po profesjonalne kosmetyki, które są bardziej bezpieczne dla włosów. Do zabiegu przydadzą Ci się:
Masz już wszystkie niezbędne kosmetyki i akcesoria? W takim razie możesz zacząć rozjaśnianie włosów. Pamiętaj, że bezapelacyjnie powinnaś stosować się do instrukcji użycia rozjaśniacza. Każdy preparat ma inne właściwości, jego producent jest w stanie przewidzieć, jak może zadziałać. Dlatego warto przestrzegać zaleceń - dla własnego bezpieczeństwa. Nie myj włosów na co najmniej 24 godziny przed zabiegiem (a nawet dłużej), aby zachować naturalną warstwę ochronną na włosach.
Jak przeprowadzić rozjaśnianie włosów w domu? Oto krótka instrukcja:
Wszyscy wiemy doskonale, że rozjaśnianie włosów może skończyć się różnie. Nigdy nie masz pewności, jak Twoje włosy zareagują na działanie rozjaśniacza. Może się zdarzyć, że efekt zabiegu nie będzie dla Ciebie zadowalający. Zwłaszcza rozjaśnianie czarnych włosów może okazać się problematyczne. Może się okazać, że konieczne będzie powtarzanie zabiegu. Więcej o rozjaśnianiu ciemnych włosów dowiesz się poniżej. Jeśli chcesz wyrównać kolor lub nadać włosom wybranego odcienia, możesz zastosować toner bez amoniaku w odpowiednim odcieniu. Farby ton w ton są półtrwałe. W praktyce oznacza to, że kolor będzie się stopniowo wymywał wraz z każdym myciem i ostatecznie zniknie po około 24 myciach włosów. Po tym czasie możesz po raz kolejny przeprowadzić rozjaśnianie włosów i osiągnąć wyższy poziom koloru, do którego dążysz.
Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem fakt, że najtrudniejsze jest rozjaśnianie ciemnych włosów. Warto jednak podkreślić, że jak najbardziej jest to możliwe. Nie nastawiaj się jednak na szybki efekt. Chcesz przejść z włosów ciemnych na blond? Nastaw się na powtarzanie rozjaśniania. Trudno oszacować z góry, ile zabiegów rozjaśniających będzie potrzebnych. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Rodzaj Twoich włosów, ich kolor, podatność na rozjaśnianie - to wszystko ma wpływ na ewentualne efekty. Planujesz rozjaśnienie ciemnych włosów? W takim razie poczekaj z zabiegiem conajmniej kilka tygodni od ostatniej koloryzacji. Oczywiście im dłużej, tym lepiej. Przygotowując się do użycia rozjaśniacza, intensywnie odżywiaj włosy, stosuj profesjonalne kosmetyki, które są wyjątkowo bogate w cenne składniki odżywcze. Delikatny szampon, odżywka stosowana po każdym myciu i silnie działająca maska nakładana dwa razy w tygodniu - to podstawa pielęgnacji przed planowanym rozjaśnianiem. Możesz dodatkowo raz w tygodniu olejować włosy.
Zadbaj o końcówki włosów i ogranicz termostylizację za pomocą prostownicy lub lokówki. Tym sposobem wzmocnisz włosy, przez co łatwiej zniosą rozjaśnianie. Jak wspomnieliśmy, rozjaśnianie ciemnych włosów nie należy do najłatwiejszych. Po pierwszym zabiegu włosy mogą stać się brązowe, rudawe, a nawet żółte. Po rozjaśnianiu możesz użyć farby ton w ton, aby nadać im bardziej atrakcyjnego odcienia. Następnie konieczna jest kilkutygodniowa regeneracja przed kolejnym rozjaśnianiem. Po kolejnym zabiegu zauważysz na pewno, że Twój kolor włosów będzie bliższy blondowi. I wtedy możesz zacząć stosować kosmetyki ochładzające kolor. Przydadzą Ci się, bo ciepłe barwy po rozjaśnianiu nie są bynajmniej rzadkie. Możesz użyć zarówno klasycznych fioletowych szamponów, jak i odżywek oraz masek z zimnymi pigmentami. Bądź cierpliwa i działaj powoli. Tym sposobem dojdziesz do upragnionego blondu, nie ryzykując kondycją swoich włosów.
A co, jeśli po jakimś czasie zamarzy Ci się przyciemnianie rozjaśnionych włosów? Niestety w przypadku włosów, z których wcześniej usunięto pigment, nie jest to łatwe. Nie dość, że samo przyciemnianie jest problematyczne, to jeszcze z rozjaśnionych wcześniej włosów kolor wypłukuje się bardzo łatwo. Zdarza się, że konieczna jest repigmentacja, czyli przyciemnianie stopniowe. Repigmentacja oznacza, że najpierw musisz zastosować jaśniejszą farbą z niższym oksydantem, a dopiero później docelowy kolor.
Jeśli chcesz łagodnie przejść na jaśniejszy kolor, dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie kąpiel rozjaśniająca dla włosów. Jakie efekty daje taka kąpiel? Jak ją przygotować? Zaraz się dowiesz. Pamiętaj jednak, że kąpiel rozjaśniająca nie jest rozwiązaniem, z pomocą którego osiągniesz spektakularne efekty. Odpowiednio przygotowana kąpiel rozjaśniająca może jednak:
Przykładowo kąpiel rozjaśniająca z czarnych włosów z oksydantem o stężeniu 9% może rozjaśnić włosy o 2-3 tony, co oznacza, że włosy będą ciemnobrązowe. Kąpiel rozjaśniająca jest dobry rozwiązaniem, jeśli chcesz rozjaśnić farbowane włosy o 2 tony.
Z pomocą kąpieli rozjaśniającej możesz również uzyskać atrakcyjne refleksy. Interesuje Cię taki efekt? W takim razie nałóż kąpiel rozjaśniającą tylko na cienkie pasemka. Efekt rozjaśniania to zawsze ciepły odcień. Dlatego także po zastosowaniu kąpieli rozjaśniającej warto zastosować toner.
Kąpiel rozjaśniająca - proporcje:
W miseczce najpierw wymieszaj oksydant i rozjaśniacz, później dodaj pozostałe składniki i wymieszaj całość. Mieszankę nałóż na wilgotne (ale nie umyte!), starannie rozczesane włosy i delikatnie wmasuj. Nie zapomnij o rękawiczkach! Jak długo kąpiel rozjaśniająca powinna pozostać na włosach? To zależy od Twojego wyjściowego koloru włosów, ich kondycji, a także efektu, jaki chcesz osiągnąć. Optymalnie byłoby stosować kąpiel rozjaśniającą przez 5-30 minut. Musisz po prostu obserwować włosy i zmieniający się kolor. Gdy zauważysz, że włosy nabrały odpowiedniego odcienia, zmyj mieszankę szamponem i zastosuj maskę zakwaszającą. Również, jeśli zdecydujesz się na przeprowadzenie kąpieli rozjaśniającej na włosy powinnaś być ostrożna i przestrzegać zaleceń producenta rozjaśniacza. Niewłaściwie przeprowadzony zabieg może doprowadzić do uszkodzenia włosów. Pamiętaj, że wszelkie błędy przy rozjaśnianiu włosów mogą mieć fatalne skutki.
Wiele osób zastanawia się, czy rozjaśnianie niszczy włosy. Niestety tak! To zabieg, który bardzo mocno ingeruje w strukturę włosa. Wyjątkiem jest naturalne rozjaśnianie włosów np. za pomocą rumianku - ten typ rozjaśniania przynosi jednak bardzo subtelne efekty. Dla większości niewystarczające. Po każdym użyciu rozjaśniacza, zwłaszcza jeśli będzie to produkt z drogerii, musisz liczyć się z osłabieniem włosów. Dlatego bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja włosów rozjaśnianych. Jak już wspomnieliśmy, warto stosować specjalne preparaty rekonstruujące podczas rozjaśniania. To jednak nie wszystko. Po samym zabiegu włosy także wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zachęcamy Cię do wyboru profesjonalnych kosmetyków, które odżywią i zregenerują Twoje włosy. Z pewnością powinnaś stosować po rozjaśnianiu maski kilka razy w tygodniu. Oczywiście przyda się specjalny szampon do włosów rozjaśnianych, a jeśli chcesz uniknąć ciepłych refleksów na blondzie, musisz sięgnąć po kosmetyki ochładzające kolor.