Czym należy sugerować się przy doborze odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji włosów? To pytanie zadaje sobie wiele współczesnych kobiet. Tymczasem jak się okazuje, przede wszystkim należy w pierwszej kolejności zdefiniować jaki mamy rodzaj włosów, zdiagnozować potrzeby naszych włosów i potencjalne problemy, jakie dotyczą naszych włosów. Niemniej jednak trzeba wiedzieć, że samodzielna diagnoza stanu włosów oraz skóry głowy nie jest rzeczą prostą. Dlatego też najlepiej byłoby zdać się w tym momencie na szeroką wiedzę i duże doświadczenie zaufanego stylisty.
Wszelka diagnoza stanu i kondycji naszych włosów powinna być dokonywana na nie umytych włosach. Trzeba także sugerować się naszymi osobistymi wrażeniami odczuciami a przede wszystkim bazować na obserwacji włosów i skóry naszej głowy. Niebywale ważne w tym momencie są informacje, takie jak: czy włosy są trudne do ułożenia, często się przetłuszczają, mają skłonność do powstawania łupieżu lub wypadają. Za czym przejdziesz do określenia stanu i rodzaju swoich włosów w pierwszej kolejności musisz przeczesać swoje włosy, a następnie podzielić włosy na partie na przodzie i tyle głowy po bokach oraz na karku. Jeśli tak podejdziesz do tego zadania będziesz miała możliwość dokładnego obejrzenia skóry swojej głowy.
Dokonaj oceny stanu swoich włosów sugerując się następującymi kryteriami:
Oczywiste, jest to że przeprowadzenie tak dogłębnej, wnikliwej i dokładnej diagnozy swoich włosów nie należy do prostych zadań. Niemniej jednak warto podjąć próbę i dołożyć wszelkich starań by sprostać temu zadaniu. Pomoże Tobie w tym ogólna charakterystyka jak jest stosowana w środowisku fryzjerskim i jak się okazuje bardzo prosta do przeprowadzenia, gdyż musisz opierać się tylko i wyłącznie na własnej obserwacji włosów. Spróbuj, a przekonasz się, że warto!
Podział podstawowy wyróżnia następujące rodzaje włosów:
Włosy normalne charakteryzują się naturalnym i zdrowym wyglądem. Są puszyste, sprężyste oraz błyszczące. Brak im skłonności do przetłuszczania się, końcówki nie są rozdwojone, nie puszą się i nie elektryzują nadmiernie, nie wymagają specjalnej troski. Pielęgnacja takich włosów jest bardzo prosta, gdyż włosy łatwo poddają się różnorodnym zabiegom. Przeważnie takie włosy należy myć 2-3 razy w tygodniu oraz stosować lekkie i delikatne odżywki co pozwoli Tobie utrzymać włosy w dobrej kondycji i ochronić je różnorodnymi, szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Szampon do włosów normalnych powinien zapewnić włosom i podtrzymać ich naturalny poziom wilgotności a także regulować pracę gruczołów łojowych. Natomiast odżywka powinna dodawać włosom połysku a także ułatwiać rozczesywanie. Zobacz i sprawdź produkty do właściwej pielęgnacji włosów normalnych: szampony, odżywki, maski.
Włosy suche pozbawione są całkowicie połysku, są trudne do ułożenia, szorstkie w dotyku i mają dużą skłonność do elektryzowania się. Mogą być suche z natury na wskutek wytwarzania przez gruczołu łojowe skóry zbyt małej ilości sebum. Mogą także stać się przesuszone z powodu działania takich czynników zewnętrznych jak: chlorowana woda, słońce, wysoka temperatura a także źle przeprowadzone zabiegi fryzjerskie. Cechą charakterystyczną włosów suchych, jest to, że prawie całkowicie pozbawione są otoczki tłuszczowej, która w naturalny sposób zabezpiecza rdzeń włosa przed potencjalną utratą wilgoci. Włosy suche mają zdecydowanie mniej wody a niżeli włosy normalne i zdrowe. Dlatego też podstawą pielęgnacji włosów suchych jest rozpoczęcie pielęgnacji od wewnątrz co umożliwią Tobie produkty głęboko nawilżające. Należy pamiętać także o tym, że włosy suche są zdecydowane bardziej podatne na uszkodzenia powstałe w wyniku suszenia oraz układania włosów. Dlatego też takie włosy wymagają suszarek z zimnym nawiewem powietrza prostownic z regulacją temperatury. Warto także stosować różnego rodzaju kosmetyki termoochronne podczas stylizacji swoich włosów. Należy także pamiętać o filtrach UV, które skutecznie zabezpieczą Twoje suche włosy przed niszczącą siłą warunków atmosferycznych. Sprawdź i zobacz kosmetyki do właściwej pielęgnacji włosów suchych.
Włosy przetłuszczające się jak sama nazwa wskazuje są tłuste, świecą się. Często wyglądają jakby były pozlepiane w pasma. Takie włosy często maja skłonność do powstawania łupieżu oraz do wypadania. Przetłuszczanie się włosów najczęściej jest wynikiem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry. Owe sebum zapycha pory skóry głowy i ten sposób uniemożliwia skórze głowy prawidłowe oddychanie. W rezultacie włosy są nadmiernie obciążone. Trzeba wiedzieć, że prawidłowa pielęgnacja włosów przetłuszczających się polega głównie na uregulowaniu przetłuszczania się skóry głowy. Takie włosy należy codziennie myć, bowiem w ten sposób czyścisz je z nadmiaru łoju. Podstawą takiej pielęgnacji jest stosowanie kosmetyków, które powstały specjalnie z myślą o skórze z łojotokiem. Mają one bowiem działanie antybakteryjne i regulują wytwarzanie sebum, jednocześnie łagodnie i delikatnie myjąc włosy. co jest niezwykle ważne w przypadku włosów przetłuszczających się, bezwzględnie należy ograniczyć środki do stylizacji włosów, gdyż mają one właściwości obciążające włosy. Zobacz kosmetyki do pielęgnacji włosów przetłuszczających się.
Włosy cienkie i delikatne najczęściej są nieposłuszne, trudne do ułożenia a także mają skłonność do nadmiernego elektryzowania się. Słaba oraz cienka struktura włosów może być uwarunkowana genetycznie, ale może być także wynikiem nadmiernego stresu, zaburzeń hormonalnych lub złej diety. Tego typu włosy są aż o około 25 % cieńsze a niżeli włosy normalne, czego efektem jest widoczne wrażenie przerzedzenia. Włosy są cienkie są bardzo delikatne oraz szybko tracą połysk i sprężystość, często się łamią i rozdwajają. Takie włosy wymagają specjalnego traktowania. Dlatego należy je delikatnie myć i wzmocnić. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się lekkie, nietłuste odżywki dodające włosom objętości. Warto stosować także różnego rodzaju kosmetyki zagęszczające i pogrubiające. Zobacz profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji włosów cienkich i delikatnych.
Włosy mieszane tak samo jak w przypadku cery mieszanej wymagają specjalnego traktowania. Ogólnie rzecz ujmując takie włosy są przetłuszczające się u nasady oraz suche i łamliwe na końcach. Pielęgnacja tego rodzaju włosów głównie opiera się na wyregulowaniu nadmiernego wydzielania sebum a także na nawilżeniu włosów na całej ich długości. Taka pielęgnacja to swoiste połączenie sposobu pielęgnacji włosów tłustych oraz włosów suchych. W przypadku włosów mieszanych należy pamiętać by podczas mycia oraz odżywiania włosów dokładnie spłukiwać kosmetyki i produkty pielęgnacyjne z głowy. Na długości i końce należy stosować odżywki nawilżające, oraz olejki i serum. Zobacz kosmetyki do włosów mieszanych.
Włosy zniszczone i uwrażliwione to całkowite przeciwieństwo włosów normalnych. Łuski włosów zniszczonych i uwrażliwionych nie są ułożone dachówkowato, tylko rozchylone i połamane. Dlatego też takie włosy są matowe i nie odbijają światła. Charakteryzują się niskim poziomem wilgotności, są suche, szorstkie, matowe, sztywne trudne do rozczesania oraz podatne na plątanie się. Takie włosy najczęściej są rezultatem źle przeprowadzonych lub częstych zabiegów chemicznych, źle dobranych kosmetyków, działania wysokiej temperatury lub kontaktu ze słoną i chlorowaną wodą. W przypadku pielęgnacji takich włosów należy przede wszystkim postawić na regenerację czyli ratowanie uszkodzonej struktury włosów. Należy także przywrócić włosom optymalny poziom nawilżenia, wygładzić powierzchnię co przełoży się na znacznie łatwiejsze rozczesywanie. Wszelkie kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów zniszczonych w swoim składzie powinny zawierać keratynę, proteiny oraz liczne witaminy i składniki odżywcze. Dobrze też byłoby regularnie stosować, na przykład 1-2 razy w tygodniu różnego rodzaju kuracje regeneracyjne w postaci ampułek. Sprawdź kosmetyki do profesjonalnej pielęgnacji włosów zniszczonych i uwrażliwionych.
Mówiąc o właściwej pielęgnacji włosów bez względu na stan i rodzaj naszych włosów trzeba pamiętać o powszechnie znanej zasadzie, że co za dużo to nie zdrowo. Bowiem nawet najlepsze kosmetyki należy stosować z umiarem i rozsądkiem. Pamiętajmy o tym by słuchać naszych włosów, wnikliwe je obserwować zwłaszcza po zmianie serii kosmetyków do pielęgnacji włosów. Bądźmy paniami własnego losu i nie sugerujmy się za bardzo opiniami innych osób. Bowiem trzeba pamiętać, że to co jest dobre dla koleżanki, przyjaciółki czy matki nie zawsze będzie skuteczne w naszym przypadku. Głowa do góry!