Coraz częściej słyszy się o tym, że należy dobrać odpowiednią metodę pielęgnacji włosów w zależności od ich porowatości. Czym właściwie jest porowatość włosów? Dlaczego trzeba ją brać pod uwagę przy wyborze kosmetyków pielęgnacyjnych? Jeśli zadajesz sobie te pytania, dobrze trafiłaś. U nas znajdziesz odpowiedzi i dowiesz się, jak określić porowatość włosów za pomocą szybkiego testu.
Porowatość to rodzaj włosów określany na podstawie ich budowy i sposobu odchylenia łusek włosa. To właśnie od budowy łodygi zależy, jak podatne na układane są włosy, czy są skłonne do puszenia się, kręcenia, przesuszenia, łamliwości itd. Warto zaznaczyć, że porowatość włosów wywiera bardzo mocny wpływ na ich potrzeby. Chcesz zmieć pewność, jaka pielęgnacja będzie najlepsza dla Twoich włosów? Nie wiesz, po jakie szampony, odżywki, maski czy też olejki do włosów powinnaś sięgnąć? W takim razie powinnaś wykonać szybki test na porowatość włosów.
Warto zaznaczyć, że o porowatości włosów w dużym stopniu decyduje genetyka. Geny mają duży wpływ na to, jak mocno rozchylone są łuski włosów. Kwestie dziedziczne to jednak nie wszystko. Pamiętaj, że na stopień rozchylenia łusek włosa mają znaczny wpływ rozmaite zabiegi fryzjerskie, np. dość inwazyjne rozjaśnianie. Włosy mogą być wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. Jak ocenić porowatosc wlosow? W naszym artykule przeczytasz na jakie cechy powinnaś zwrócić uwagę.
Jak sprawdzić porowatość włosów? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, dobrze trafiłaś. Wiesz już, jakie cechy mają poszczególne rodzaje włosów. Chcesz upewnić się, jaki masz typ włosów? Możesz łatwo określić porowatość włosów - test, który Ci zaproponujemy, będzie w tym pomocny. Jak przeprowadzić test na porowatość włosów? Nalej wody do szklanki, następnie połóż na jej powierzchni swój włos. Uwaga - włos powinien być czysty, nieobciążony kosmetykami pielęgnacyjnymi lub stylizacyjnymi.
Poczekaj 5 minut, a następnie sprawdź, co stało się z włosem. Jeśli opadł na dno, oznacza to, że woda dostała się w mocno rozchylone łuski. To znak, że masz włosy wysokoporowate. Włos znajduje się mniej więcej w połowie szklanki? W takim razie jego porowatość jest średnia. A może pływa w wodzie tuż przy powierzchni? To oznacza, że masz włosy niskoporowate, których łuski mocno przylegają. Ten test porowatości włosów możesz przeprowadzić bez problemu w warunkach domowych.
Możesz też przeprowadzić test na porowatość włosów, nakładając na włosy maskę i olejek. Po 15 minutach sprawdź, ile kosmetyku wchłonęło się we włosy. Jeśli całość, masz włosy wysokoporowate. Kosmetyk został w części na włosach? Można zatem założyć, że Twoje włosy są średnioporowate. A może kosmetyki prawie w ogóle się nie wchłonął? To oznacza, że masz włosy niskoporowate.
Jest jeszcze jedna możliwość. Jak sprawdzić porowatość włosów? Zwróć uwagę na to, jak długo schną Twoje słowy po myciu, gdy nie użyjesz suszarki. Jak nietrudno się domyślić, włosy wysokoporowate z mocno rozchylonymi łuskami schną najszybciej, nawet w kilkanaście minut. Włosy średnioporowate potrzebują 2-4 godzin do pełnego wyschnięcia, natomiast włosy niskoporowate 3 i więcej godzin. Oczywiście ten test na porowatość włosów nie jest całkowicie miarodajny. Wiele zależy od długości włosów, te dłuższe będą schnąć dłużej.
Obserwuj swoje włosy, najlepiej przeprowadź każdy z trzech zaproponowanych przez nas testów. Jeśli mimo wszystko nie jesteś pewna, jaki typ włosów masz, możesz udać się do trychologa, który przeanalizuje Twoje włosy pod mikroskopem.
Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate? W ten sposób określa się włosy, które cechują się nieregularnie rozłożonymi łuskami o stosunkowo mocnym rozchyleniu. Co istotne, takie rozchylone łyski możesz wyczuć nawet palcami. Przeciągając ręką po paśmie włosów, zauważysz na pewno nierówności. Warto od razu zaznaczyć, że włosy wysokoporowate mają dość duże potrzeby pielęgnacyjne. Ten fakt można łatwo wytłumaczyć. To typ włosów jest bardzo podatny na niszczenie się, włosy wysokoporowate mają skłonność do kruszenia się, łamania, często są wyraźnie przesuszone i matowe. Wysoka porowatość włosów idzie często w parze z rozdwojonymi końcówkami, puszeniem się, intensywną reakcją na wilgoć. Są jednak pewne plusy - włosy wysokoporowate szybko schną po myciu, poza tym ich stylizacja jest stosunkowo prosta. Są naprawdę podatne na układanie. Dość często o wysokiej porowatości mówimy w przypadku włosów naturalnie kręconych.
Ważne: włosy wysokoporowate to bezsprzecznie typ włosów, którego pielęgnacja jest naprawdę wymagająca. Panie, które mają włosy wysokoporowate, konsekwentnie powinny unikać wysokich temperatur, ponieważ przyczyniają się one do utraty wilgoci z łodygi włosa. Z tego samego względu nie powinno się przesadzać z suszeniem i stylizowaniem fryzur na gorąco. Regularnie należy włosy tego rodzaju intensywnie nawilżać. Podstawa to regularne stosowanie szamponu nawilżającego, a także profesjonalnej odżywki i maski, które są bogate w składniki nawilżające i regenerujące. Zobacz: dobre szampony do włosów.
W pielęgnacji włosów wysokoporowatych warto uwzględnić naturalne olejki. Dlaczego? Są one w stanie domknąć mocno rozchylone łuski włosa. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie olejki podołają temu zadaniu. Według ekspertów najlepszych wyborem, gdy mowa o pielęgnacji włosów wysokoporowatych, są oleje zawierające tłuszcze z grupy omega 3 i 6. Obecnie możesz znaleźć gotowe olejki, których skład opracowano w taki sposób, aby nadawały się do pielęgnacji wymagających włosów wysokoporowatych. Zalecane są:
Jeśli chodzi o porowatość włosa, większość z nas ma włosy średnioporowate. Jak nietrudno się domyślić, włosy średnioporowate mają cechy zarówno włosów wysokoporowatych, jak i niskoporowatych. Dość często włosy cechujące się średnią porowatością określa się po prostu mianem włosów normalnych.
Czym charakteryzują się włosy średnioporowate? Ich łuski nie przylegają do siebie idealnie, jednak stopień rozchylenia nie jest też zbyt wysoki. Tak samo, jak włosy wysokoporowate, również średnioporowate można dość łatwo stylizować. Warto jednak zaznaczyć, że włosy tego rodzaju nie są tak szorstkie i suche, jak włosy o wyższej porowatości. Włosy średnioporowate są stosunkowo gładkie (jednak nie w takim stopniu, jak włosy niskoporowate), pod wpływem wilgoci mogą się puszyć albo falować.
Co należy wziąć pod uwagę przy pielęgnacji włosów średnioporowatych? Warto pamiętać, że włosy tego rodzaju lubią równowagę PEH (proteiny-emolienty-humektanty). Dobrze byłoby zatem włączyć do codziennej pielęgnacji kosmetyki, które zawierają te cenne składniki. Należy zaznaczyć, że włosy o średniej porowatości mogą wykazywać więcej cech albo włosów wysokoporowatych albo niskoporowatych. Przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków możesz więc np. podkreślić ich skłonność do falowania lub zadbać o objętość, jeśli przeważają cechy włosów niskoporowatych.
Chcesz wypróbować moc naturalnych olejów na Twoich włosach? To nie problem! Podobnie, jak w przypadku włosów cechujących się wysoką porowatością, zachęcamy Cię do przetestowania mieszanek olejów. Włosom średnioporowatym dobrze służą następujące składniki:
Włosy niskoporowate cechują się ścisłym przyleganiem łusek włosowych. To dlatego ten rodzaj włosów kojarzony jest z gładkością, miękkością, zdrowym blaskiem. Włosy niskoporowate pięknie się prezentują. Minusem jest pewna niesforność - niestety stylizacja nie należy do najłatwiejszych. Ich układanie jest naprawdę trudne, ponieważ włosy niskoporowate szybko wracają do pierwotnego kształtu.
Co istotne, może dość łatwo dojść do ich przeciążenia, przez co są wyraźnie przyklapnięte. Panie, które mają włosy niskoporowate, wiedzą bardzo dobrze, że odbicie ich od nasady i nadanie im objętości nie należą do najprostszych zadań. Jeśli masz właśnie ten typ włosów i zależy Ci na widocznym efekcie, postaw na profesjonalne kosmetyki dodające objętości i lekkości. Wybieraj szampony, odżywki oraz maski, które bazują na stosunkowo lekkiej formule, aby nie obciążyć niepotrzebnie włosów.
Chcesz zastosować naturalne olejki na włosy? Porowatość niska nie wyklucza ich użycia! Ale również w tym przypadku kluczowy jest wybór odpowiedniego oleju lub mieszanki różnych olejów. Na pewno zależy Ci na tym, aby Twoje włosy nie były obciążone, oklapnięte. Wskazane jest używane preparatów, które zawierają następujące składniki:
Przy opisie każdego rodzaju włosom, wyszczególniliśmy oleje naturalne, które przydadzą się w ich pielęgnacji. Dlaczego właściwie olejowanie włosów jest wskazane? Pamiętaj, że jeśli tylko wybierzesz odpowiednie olejki, przy regularnym stosowaniu możesz spodziewać się spektakularnych efektów. Twoje włosy staną się wyraźnie bardziej witalne, ich wzrost będzie szybszy. Naturalne oleje regenerują, wzmacniają, odżywiają, sprawiają też, że włosy są bardziej miękkie. Olejowanie chroni przed wysokimi temperaturami, a także innymi szkodliwymi czynnikami.
Dlaczego tak ważny jest wybór oleju dopasowanego do danego rodzaju włosów? Oleje mają cząsteczki różnej wielkości. Te o małych cząsteczkach są zalecane w przypadku włosów niskoporowatych, których łuski są rozchylone w bardzo niewielkim stopniu. Oleje o średnich cząsteczkach nadają sie do pielęgnacji włosów średnioporowatych, a te z cząsteczkami większymi do włosów wysokoporowatych. Nie pozostawiaj tej kwestii przypadkowi. Źle dobrany olejek może obciążyć lub napuszyć włosy.
Jak olejować włosy? Możesz przykładowo nałożyć olejek na skórę i suche włosy przed myciem. Wskazane byłoby zostawić olej na włosach na minimum dwie godziny, a nawet na noc. Ten sam zabieg możesz jak najbardziej przeprowadzić na zmoczonych włosach. Innym rozwiązaniem jest dodanie olejku do masek lub odżywek. Po myciu włosów możesz wcierać wybrany olejek w końcówki włosów.
Mamy nadzieję, że znalazłaś w naszym artykule przydatne informację dotyczące pielęgnacji włosów o różnym stopniu porowatości. Przekonaj się sama, że zastosowanie naturalnych olejów, bogatych w cenne substancje odżywcze, zaprocentuje lepsza kondycją Twoich włosów.