Prawidłowa pielęgnacja włosów wysokoporowatych wymaga systematyczności i konsekwencji. Nie jest to zbyt proste zadanie. Jak dbać o włosy tego typu, aby nabrały witalności? W naszym wpisie podpowiemy Ci, co zrobić, aby Twoje przesuszone, zniszczone, mało zdyscyplinowane włosy wysokoporowate zaczęły wyglądać zdrowo.
Mówimy, że włosy są wysokoporowate, gdy ich łuski są mocno rozchylone. Ten problem najlepiej widać pod mikroskopem. Łodyga włosa wysokoporowatego ma nierówną powierzchnię, jej łuski są wyraźnie otwarte. Niedomknięte łuski prowadzą do tego, że włos jest narażony na uszkodzenia z zewnątrz, także o charakterze mechanicznym. Do wnętrza łodygi włosowej docierają różne zanieczyszczenia.
Jak poznać włosy wysokoporowate bez użycia mikroskopu? Włosy tego rodzaju są matowe, szorstkie, wyraźnie zniszczone, cechują się też podwyższoną łamliwością. Włosy tego rodzaju puszą się, ponieważ mocno absorbują wilgoć z powietrza. Warto podkreślić, że również szybko oddają tę wilgoć. To dlatego tak szybko schną po umyciu. Ten rodzaj włosów szybko wchłania dostarczane wraz z kosmetykami substancje odżywcze, jest podatny na koloryzację i stylizację. Jednak rozczesywanie jest zwykle problematyczne.
Z czego wynika wysoka porowatość włosów? Może to być naturalna cecha włosów lub efekt zabiegów chemicznych np. koloryzacji lub rozjaśniania, jeśli przeprowadzone zostały nieprawidłowo lub ich częstotliwość była za wysoka. Również częsta termostylizacja może doprowadzić do rozchylania się łusek włosów. Stosunkowo często wysokoporowate są włosy naturalnie kręcone albo falowane.
Osoby, które mają włosy wysokoporowate, mogą poprawić ich kondycję. Kluczowa jest odpowiednio dobrana pielęgnacja, która będzie odpowiadać ich specyficznym potrzebom.
Włosy wysokoporowate są dość wymagające. Zanim opracujesz plan właściwej pielęgnacji, postaraj się wyeliminować czynniki, które im nie służą. Jeśli masz włosy wysokoporowate, powinnaś unikać:
Jak dbać o włosy wysokoporowate, aby odwdzięczyły się pięknym wyglądem? Postaw na mocne nawilżenie. Wskazane byłoby regularne olejowanie włosów. Nie zapominaj o systematycznym podcinaniu końcówek. Do pielęgnacji wybieraj kosmetyki wysokiej jakości, które zawierają silikony, proteiny oraz emolienty.
Jak już wspomnieliśmy, pielęgnacja włosów wysokoporowatych jest dość wymagająca. Efekty nie przyjdą niestety od razu. Aby Twoje włosy odbudowały się i wzmocniły, musisz postawić na profesjonalną pielęgnację... i uzbroić się w cierpliwość. Przydadzą Ci się dobrej jakości kosmetyki do włosów wysokoporowatych: szampon, odżywka, maska oraz olejek do włosów wysokoporowatych.
Czym myć włosy wysokoporowate na co dzień? Jaki szampon do włosów wyskoporowatych będzie najlepszy? Poszukaj delikatnego produktu, który bazuje na naturalnych składnikach. Zanim pierwszy raz użyjesz go do mycia włosów, upewnij się, że nie zawiera on silnie działających detergentów, które mogłyby podrażnić skórę i dodatkowo wysuszyć włosy. Wskazane jest używanie szamponów zawierających cenne ekstrakty nawilżające.
Mycie włosów o wysokiej porowatości powinno być jak najbardziej delikatne. Absolutnie nie należy szorować włosów. Po myciu spłucz szampon letnią wodą, która domknie rozchylone łuski. Mokre włosy odciśnij delikatnie, używając bawełnianej tkaniny lub mikrofibry. Nie wycieraj włosów zwykłym, szorstkim ręcznikiem, ponieważ zaraz po myciu są bardzo wrażliwe na powstawanie uszkodzeń o charakterze mechanicznym. Nie zawijaj włosów w turban. Najlepiej byłoby, gdyby wyschły samoczynnie. Jeśli musisz użyć suszarki, postaw na zimy nawiew. Włosy rozczesz po wysuszeniu, użyj dobrej jakości szczotki z naturalnym włosiem.
Wiesz już, czym myć włosy wysokoporowate. Warto jednak poświęcić jeszcze kilka słów właściwej technice mycia. W przypadku włosów wysokoporowatych zalecane jest mycie metodą OMO, czyli odżywka-mycie-odżywka. Najpierw nakładasz na włosy odżywkę, później myjesz je szamponem i znowu nakładasz odżywkę, najlepiej o mocniejszym działaniu. Dzięki porcji odżywki przed myciem Twoje włosy są efektywnie chronione przed ewentualnym zbyt mocnym działaniem szamponu. Ważne: szamponem umyj dokładnie skórę głowy, na włosy wystarczy sama tylko spływająca piana.
Szampon to absolutna podstawa pielęgnacji. Bardzo ważna jest jednak także skuteczna odżywka do włosów wysokoporowatych. Dobrze dobrany produkt sprawi, że Twoje włosy staną się gładkie, lśniące, sprężyste. Przyda Ci się także maska do włosów wysokoporowatych, która możesz zastosować przynajmniej raz w tygodniu. Pielęgnację możesz poszerzyć o profesjonalne serum do włosów wysokoporowatych. Serum pomoże Ci chronić końcówki włosów przed rozdwajaniem.
Jakie kosmetyki do włosów wysokoporowatych wybrać? Codzienna pielęgnacja powinna umożliwić Ci zachowanie równowagi PEH, czyli dostarczenie włosom protein, emolientów oraz humektantów, które mają doskonały wpływ na kondycje włosów. Oto, co powinnaś wiedzieć o wymienionych składnikach odżywczych:
Włosy wysokoporowate uwielbiają zabieg olejowania! Odpowiednio dobrany i systematycznie stosowany olejek do włosów wysokoporowatych przyniesie rewelacyjne efekty! Dobrym rozwiązaniem będą: olej arganowy, słonecznikowy, z orzechów, ryżu, pestek winogron. Te oleje możesz stosować zarówno osobno, jak i łączyć je, albo po prostu sięgnąć po specjalną mieszankę przeznaczoną do pielęgnacji włosów wysokoporowatych.
Mamy nadzieję, że dowiedziałaś się z naszego artykułu, jak poprawić kondycję Twoich wysokoporowatych włosów. Wybierając kosmetyki, zwróć uwagę na to, czy w ich składzie znajdują się wymienione przez nas składniki. To bardzo ważne, jeśli chcesz, aby Twoje włosy wkrótce były gładkie, nawilżone i dociążone. Zachęcamy Cię do wyboru profesjonalnych kosmetyków, które bazują na składnikach aktywnych najwyższej jakości. Przy regularnym stosowaniu zauważysz wkrótce, że Twoje wysokoporowate włosy staną się wyraźnie gładsze, bardziej lśniące, a także wytrzymałe na czynniki zewnętrzne.
Zobacz też: jak pofalować włosy?