Hormony decydują nie tylko naszym zdrowiu, samopoczuciu ale również wyglądzie zewnętrznym. Zaburzenia gospodarki hormonalnej wpływają nie tylko na naszą cerę, skórę i paznokcie ale również na włosy, które stają się słabe, łamliwe i bardziej podatne na wypadanie.
Niektóre z zaburzeń hormonalnych mogą przyczyniać się do nadprodukcji prolaktyny która przyczynia się nadmiernego wypadania włosów. Z gospodarką hormonalną w naszym organizmie szczególnie mocno jest połączona tarczyca, która może cierpieć na niedoczynność bądź nadczynność. W obydwu przypadkach dochodzi do zwiększonego wypadania włosów. Na wygląd naszych włosów wpływ ma również estrogen, jest to szczególnie zauważalne w okresie ciąży, kiedy nasze włosy są bardziej błyszczące, bardziej gęste czyli jednym słowem piękniejsze. Niestety wraz z porodem nasze włosy powracają do swojego wcześniejszego stanu.
W przypadku kobiet, włosy wyglądają różnie w różnych okresach cyklu. Pierwsze dni cyklu cechują się niedoborem estrogenów, wówczas zarówno nasze włosy jak i skóra potrzebują odpowiedniego nawilżenia. Należy wtedy nawilżać włosy używając odpowiednio działających kosmetyków, które wyrównają poziom nawilżenia włosów. Mniej więcej około 10 dnia cyklu poziom estrogenu w organizmie kobiety wzrasta i wówczas nasze włosy są bardziej błyszczące. Wtedy jest również najlepszy czas wykonanie różnego rodzaju zabiegów upiększających na włosy.
Często na skutek zaburzeń hormonalnych u kobiet dochodzi do łojotoku a także do powstawania łupieżu tłustego. Wówczas może pojawić się również trądzik na twarzy . Łupież tłusty w konsekwencji prowadzi do wypadania włosów.
Męskie łysienie, które dotyka bardzo dużą ilość mężczyzn ma silny związek z produkcją hormonów. Męski hormon testosteron pod wpływem enzymu zmienia się w DHT. Często również u kobiet w okresie menopauzy dochodzi do nadprodukcji testosteronu i spadku poziomu estrogenów i wówczas włosy zaczynają mocniej wypadać. Ważną informacją jest fakt, iż wśród kobiet są również przypadki łysienia typu męskiego czyli tzw. łysienie androgenowe. Na szczęście jednak u kobiet najczęściej nie dochodzi do łysienia całkowitego.
W przypadku zaburzeń gospodarki hormonalnej bardzo często dochodzi do zmian w naszym wyglądzie zewnętrznym. Dlatego też należy obserwować swoje ciało. Nagłe zmiany wagi mogą sygnalizować niewłaściwy poziom hormonów i w konsekwencji doprowadzić do problemów z włosami.