Bezsprzecznie koloryzacja włosów zalicza się do popularniejszych zabiegów fryzjerskich. To nic zaskakującego! Zmiana koloru włosów może całkowicie odmienić wizerunek, a samo farbowanie jest stosunkowo prostym i szybkim zabiegiem. Wiele pań bardzo chętnie eksperymentuje z kolorem włosów. Nowoczesne farby dają nam możliwość farbowania na najróżniejsze kolory - od ekstremalnie jasnego blondu, przez czerwienie, brązy i fiolety aż po głęboką czerń. Niektóre panie sięgają po farbę do włosów dopiero wtedy, gdy zauważą pierwsze siwe włosy. Właściwie dobrany preparat świetnie zatuszuje postępujące siwienie włosów.
Chcesz zacząć przygodę z farbowaniem włosów? Powinnaś pamiętać, że samo przejście z włosów naturalnych na farbowane jest proste. Zabieg odwrotny, czyli dekoloryzacja, nie jest już tak łatwy. Poza tym farbowane włosy wymagają specjalnego traktowania. Przede musisz regularnie odświeżać kolor i farbować odrosty. Powinnaś też sięgnąć po profesjonalne kosmetyki pielęgnacyjne do włosów farbowanych, które pomogą Ci dłużej utrzymać wybrany kolor.
Szukasz sprawdzonych informacji na temat farbowania włosów? Dobrze trafiłaś! W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na większość pytań związanych z zabiegiem koloryzacji.
Farbowanie włosów to zabieg fryzjerski o bardzo długiej historii. W starożytności stosowano roślinne preparaty, aby zmienić kolor włosów. Przykładem jest henna, która z powodzeniem jest używana po dziś dzień. Dopiero w XX wieku zyskały na popularności doskonale znane nam farby syntetyczne. Pierwszą farbę do domowego użytku wyprodukowała firma Schwarzkopf z Niemiec. Obecnie farby do włosów, w tym także profesjonalne preparaty fryzjerskie, są bardzo łatwo dostępne. Można je z powodzeniem kupić przez Internet, nie wychodząc z domu.
Koloryzacja naturalna czy chemiczna? Jeśli chodzi o naturalne metody dużą popularnością cieszy się wspomniana już henna. Ciągle stosowane są także płukanki z ziół i suszonych liści - w tym przypadku zmiana koloru włosów nie jest zbyt znaczna. Obecnie znajdziesz na rynku także kosmetyki, z pomocą których możesz zmienić kolor włosów tylko na jedno wyjście. Przykładem są spraye koloryzujące, w razie potrzeby można je bardzo łatwo zmyć. Nieco bardziej trwały efekt dają szampony koloryzujące - w tym przypadku kolor na włosach przetrwa kilka kolejnych myć.
Interesuje Cię trwała koloryzacja włosów? Możesz zdecydować się na farby z amoniakiem i bez niego. Jaka jest różnica pomiędzy produktami obu typów? Amoniak sprawia, że łuski włosów odchylają się. W efekcie pigment zawarty w farbie może bez przeszkód dotrzeć do wnętrza łodygi. Zmiana koloru włosów jest trwała. Farby do włosów bezamoniakowe działają podobnie, z tym że zawierają bezzapachową monoetyloaminę. Zdecydowałaś się na farbowanie chemiczne? Przed wyborem konkretnego produktu, powinnaś sprawdzić jego skład. My rekomendujmy Ci zdecydowanie profesjonalne farby fryzjerskie, które możesz w dowolnym momencie zamówić w hurtowni online. Farby dostępne w drogeriach i supermarketach są tylko trochę tańsze, ale za to o wiele bardziej agresywne dla włosów. Natomiast produkty fryzjerskie zawierają cenne składniki odżywcze, które zabezpieczają włosy przed negatywnymi skutkami koloryzacji. Wybierając profesjonalna farbę fryzjerską, podczas koloryzacji zmieniasz kolor i jednocześnie głęboko odżywiasz włosy.
Jak często można farbować włosy? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Pamiętaj, że każde farbowanie stanowi obciążenie dla kondycji Twoich włosów. Dlatego dobrze byłoby przeprowadzać koloryzację dopiero wtedy, gdy faktycznie pojawia się taka konieczność. Kiedy odrosty są widoczne? Najczęściej po kilku tygodniach! Sporo zależy od tempa, w jakim rosną Twoje włosy, oraz różnicy pomiędzy naturalnym kolorem włosów a wybranym przez Ciebie odcieniem farby. Oczywiście odrost bardziej rzuca się w oczy przy znacznym kontraście. Sama musisz podjąć decyzję, czy nadszedł już czas na kolejną koloryzację. Według profesjonalnych fryzjerów dobrze byłoby pomiędzy jednym a drugim farbowaniem odczekać co najmniej miesiąc (a jeszcze lepiej dwa miesiące). Bardzo ważna jest oczywiście kondycja Twoich włosów. Jeśli zauważyłaś, że są one zniszczone, wyraźnie przesuszone, wypadają itd., zrezygnuj z koloryzacji. Zamiast tego powinnaś zaplanować kompleksową regenerację, a do farbowania wrócić dopiero wtedy, gdy zauważysz, że stan włosów znacznie się poprawi.
Chcesz zmienić kolor włosów? Warto zaznaczyć, że przyciemnienie ich jest znacznie prostsze. Natomiast rozjaśnianie włosów wymaga dużej dozy ostrożności. Aby rozjaśnić włosy, musisz użyć oksydantu. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe rozjaśnianie, czyli o dwa, trzy tony. Nie więcej! Masz naturalnie ciemnobrązowe włosy? Marzysz o jasnym blondzie? W takim razie musisz liczyć się z tym, że osiągnięcie zadowalającego efektu potrwa. Uzbrój się w cierpliwość! Nie próbuj przyśpieszać całego procesu, bo możesz zaszkodzić swoim włosom. Jeśli planujesz bardzo dużą zmianę, powinnaś zdecydowane poszukać doświadczonego fryzjera.
Keratynowe prostowanie włosów to zabieg regeneracyjny, który cieszy się coraz większą popularnością. Przyczynia sie do tego fakt, że efekty zabiegu są widoczne praktycznie od razu i utrzymują się co najmniej kilka tygodni (najczęściej przez dłuższy czas). Keratynowe prostowanie włosów a farbowanie włosów - o tę zależność pyta wiele pań. Jeśli chcesz przeprowadzić keratynowy zabieg na włosy, pamiętaj, że farbowanie nie jest wskazane na dwa tygodnie przed i po nim. Uwaga: ta zasada dotyczy wyłącznie włosów w naprawdę dobrej kondycji. Twoje włosy są zniszczone lub rozjaśnione? W takim razie lepiej będzie wydłużyć odstęp pomiędzy farbowaniem a nakładaniem keratyny do miesiąca.
Ile kosztuje farbowanie włosów? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Dlaczego? Na cenę zabiegu wpływa wiele czynników. Jeśli planujesz farbowanie włosów w salonie, musisz liczyć się z tym, że na cenę wpłynie m.in. renoma oraz lokalizacja salonu. W dobrze ocenianym salonie w centrum dużego miasta zapłacisz raczej znacznie więcej niż w małym saloniku na peryferiach. Oczywiście na cenę farbowania wpływają także długość i grubość Twoich włosów. Najczęściej za samą koloryzację zapłacisz w salonie 100-200 zł. Właścicielki bardzo długich włosów, które zdecydują sie na koloryzację w renomowanym salonie, muszą się jednak liczyć z wyższym wydatkiem. Oczywiście cena farbowania samych odrostów jest niższa.
Koszt farbowania włosów w salonie Cię odstrasza? Możesz przeprowadzić koloryzację w warunkach domowych. Jeśli użyjesz profesjonalnej farby i będziesz precyzyjna, uda Ci się osiągnąć efekt jak w salonie. Koszt farbowania włosów w domu nie przekroczy kilkudziesięciu złotych - na ten koszt składa się zakup farby, oksydantu i akcesoriów fryzjerskich np. pędzla do nakładania farby.
Zaraz po przeprowadzonej koloryzacji włosy najczęściej są lśniące i gładkie. Jeśli chcesz zachować ten efekt na dłużej i zadbać o ich kondycję, nie możesz zapominać o regularnej pielęgnacji. Ta pielęgnacja zaczyna się właściwie już podczas zabiegu koloryzacji. Po spłukaniu farby należy zamknąć rozchylone łyski włosa. Do tego przydadzą się szampon i odżywka zakwaszająca o wysokim pH - tych produktów powinnaś użyć po każdej koloryzacji. Twoje farbowane włosy będą Ci za to wdzięczne. Pomiędzy jednym a drugim farbowaniem powinnaś stosować specjalne kosmetyki do włosów farbowanych. Dlaczego? Są to preparaty, które chronią kolor przed zbyt szybkim wypłukiwaniem się, w efekcie kolor na włosach znacznie dłużej pozostaje głęboki, żywy. Do tego dochodzi fakt, że wysokiej klasy kosmetyki do włosów farbowanych zawierają cenne składniki pielęgnacyjne i wzmacniające, które odżywią Twoje włosy. Przy regularnym stosowaniu zauważysz już niedługo, że Twoje włosy są bardziej lśniące, elastyczne, po prostu zdrowsze.
Zobacz też: dobre szampony do włosów.