Za co w naszym ciele odpowiada melatonina? Jest to hormon, który produkuje szyszynka umiejscowiona w mózgu człowieka. Po co nam melatonina? Ma ona bardzo ważne zadanie, jakim jest regulacja tak zwanego zegara biologicznego, czyli równowagi pomiędzy czasem na sen i czuwaniem. To ona właśnie "podpowiada" organizmowi, kiedy powinien odpocząć. Jednak na tym wcale nie kończy się działanie melatoniny. Wiele teorii naukowych popiera tezę, że melatonina spowalnia procesy starzeniowe, dzięki czemu świetnie wpływa na zdrowie – zarówno ciała, jak i ducha. Wzmacnia przy tym odporność i uodparnia nas na działanie tak powszechnego w dzisiejszych czasach wroga – stresu. Stąd przydomki melatoniny – hormon snu i hormon młodości, można powiedzieć też – hormon urody. Specjaliści od kosmetologii już dawno odkryli obecność receptorów melatoniny w gruczołach potowych, skórze, jak i w mieszkach włosowych. Dlatego hormon młodości jest często obecny w składach kosmetyków, również tych do włosów. Mają one na celu zatrzymanie nadmiernej utraty włosów, wzmocnić je i pobudzić do wzrostu. Jakie jest działanie melatoniny na włosy? Czy faktycznie pomoże ona na wypadanie włosów? Sprawdźmy.
Mówiąc o działaniu melatoniny na włosy, należy wspomnieć o całym cyklu wzrostu włosa. Ważną fazą jest anagen, który odpowiada za wzrost włosa. W tej fazie dochodzi do intensywnego podziału komórek w mieszku włosowym, co jest konieczne dla produkcji nowych włosów.
Właśnie na fazę anagenową świetnie wpływa melatonina. Gdy stosujemy ją na skórę głowy, np. w postaci wcierki z melatoniną, czy innych kosmetyków, wspieramy ten ważny dla wzrostu włosów etap. W jaki sposób działa melatonina?
Odpowiedź brzmi tak – szczególnie, jeśli dotyczy Cię ich nadmierne wypadanie, czy też powszechny problem łysienia androgenowego. Także jeśli utrata włosów spowodowana jest innymi czynnikami jak stres, czy problemy ze zdrowiem. Warto wówczas wspomóc włosy melatoniną. Najlepiej zadziała stosowana bezpośrednio na skórę, w formie kosmetyków ją zawierających. Można też jednak stosować ją na inne sposoby.
Jednym ze sposobów skorzystania z właściwości melatoniny jest suplementacja. Na pewno wiesz o tym, że takie suplementy pomagają głównie przy kłopotach ze snem, a także w przypadkach rozregulowanego cyklu dobowego, na przykład przez zmianę strefy czasowej, albo przez pracę na zmiany. Przy jakich jeszcze problemach stosuje się melatoninę w formie suplementów? Przy problemach ze wzrokiem, koncentracją, czy nadmiernym stresem oksydacyjnym. Pozytywny wpływ melatonina ma także i na skórę oraz włosy.
Zobacz też: skrzyp polny na włosy - domowe sposoby wykorzystania jego mocy
Pamiętaj jednak, że suplementację powinno się skonsultować z lekarzem, który stwierdzi czy faktycznie możemy cierpieć na niedobory melatoniny. Warto też najpierw przyjrzeć się swojej diecie i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest ona wystarczająco bogata. Produkcję melatoniny wspomagają aminokwasy, które znajdują się w takich pokarmach jak: warzywa strączkowe, drożdże, razowa mąka, brokuły, buraki, seler, marchew, orzechy i nasiona, spirulina, czekolada gorzka, awokado, daktyle, ananasy, śliwki, żółtka jajek.
Jeśli dotyczy Cię wczesny etap łysienia androgenowego, albo Twoje włosy zaczęły nadmiernie wypadać, na przykład przez menopauzę, wahania hormonów, czy też przez choroby skóry, dobrze jest zastosować melatoninę miejscowo na skórę głowy, a więc sięgnąć po kosmetyki. Pomóc mogą Ci również dobrej jakości trychologoczne preparaty takie, jak ampułki do włosów, kuracje, czy skoncentrowane serum ograniczające wypadanie włosów i stymulujące ich porost. Po takiej kuracji szybko widoczne są efekty, a jeśli będziesz powtarzać je cyklicznie, możesz skutecznie zwalczyć problem.
Świetne działanie mają również wcierki do skóry głowy, które wciera się u nasady włosów, aby pobudzić pracę mieszków włosowych i cebulek. W ten sposób stymulowane jest krążenie w skórze głowy, przez co wypadanie zostaje wyraźnie zmniejszone, a co istotne – pojawiają się nowe włosy, zwane baby hair. Wcierki są też używane by przyśpieszyć wzrost włosów i zagęścić fryzurę.
Rezultaty stosowania preparatów na wypadanie włosów stosowanych na skórę głowy potrafią przejść najśmielsze oczekiwania. Trzeba je jednak stosować systematycznie, a przy tym dbać również o włosy, wzmacniając je podczas codziennej pielęgnacji. Koniecznie sięgnij więc po dobry szampon wzmacniający, odżywkę i maskę. Skupiając się na dobrej pielęgnacji, szybko pożegnasz się z problemem nadmiernej utraty włosów.